wtorek, 5 czerwca 2012

Tajemnice Biblii

W jakiś czas po zapisaniu się do klubu Libenter postanowiłam sięgnąć po jakąś książkę z sekcji "Religijne". Po przejrzeniu opisów na stronie, wybór padł na "Tajemnice Biblii". Jest to książka autorstwa ojca Jacka Salija, dominikanina i teologa, który jest od wielu lat związany z miesięcznikiem "W Drodze" i na jego łamach odpowiada na pytania zadawane listownie przez czytelników. "Tajemnice Biblii" są zbiorem takich pytań i odpowiedzi dominikanina - pytań, które są ze sobą związane biblijną tematyką.

Tematy w książce są pogrupowane w trzy sekcje. W pierwszej z nich ojciec Jacek zajmuje się ogólnymi pytaniami dotyczącymi Pisma Świętego: kwestią autentyczności i wiarygodności ksiąg wchodzących w jego skład, sprawą interpretacji i nadinterpretacji, apokryfów itp. Następne dwie sekcje odpowiadają Staremu i Nowemu Testamentowi. W części dotyczącej Starego Testamentu zostały poruszone takie kwestie jak: raj i stworzenie świata oraz człowieka, ofiara Abrahama, sprawa imienia Boga, psalmy złorzeczące, zasada "oko za oko", kwestia okrutnego Boga itp. Natomiast w trzeciej części, poświęconej zagadnieniom z Nowego Testamentu ojciec Jacek rozważa m.in. jak dwunastoletni Jezus mógł narazić swoich rodziców na stres gubiąc się im na trzy dni, dlaczego akurat wino jest ofiarowywane jako krew podczas mszy, co dała śmierć Jezusa na krzyżu, i jaka była relacja Jezusa z Marią Magdaleną. Porusza też kwestie kilku dość trudnych lub wręcz kontrowersyjnych cytatów z Ewangelii (typu "Nie rzucajcie pereł przed świnie", "Nikogo na ziemi nie nazywajcie ojcem" itp. Ta część jest najobszerniejsza ze wszystkich - najwidoczniej najwięcej pytań i wątpliwości dotyczy właśnie Nowego Testamentu.

Książkę czytałam długo i dość powoli. Nie jest to powieść, którą "połyka się" w kilka wieczorów. Zdecydowanie lepiej sprawdziło się czytanie rozdział po rozdziale, niespiesznie, zastanawiając się nad każdym przedstawianym zagadnieniem. Do zalet "Tajemnic Biblii" należy niewątpliwie zaliczyć szczegółowe potraktowanie każdego zagadnienia. Odpowiadając na każde pytanie ojciec Jacek rozważa różne jego aspekty, stara się przeanalizować problem dokładnie, podaje wiele informacji na temat kontekstu danej sprawy. Odwołuje się do innych fragmentów Biblii lub dokumentów Kościoła, które te fragmenty uzupełniają, tłumaczą. Często posiłkuje się cytatami wybitnych teologów, "ojców kościoła" - zarówno tych żyjących w pierwszych wiekach chrześcijaństwa jak i tych bardziej nam współczesnych. Dzięki temu jego książka jest dobrym źródłem wiedzy na temat Pisma Świętego. Osobiście dowiedziałam się bardzo dużo z jego odpowiedzi - na temat sytuacji pierwszych chrześcijan i początków Kościoła, spuścizny pozostawionej przez pierwszych teologów (którzy żyli tak blisko czasów Chrystusa) oraz różnych odłamów i wypaczeń chrześcijaństwa, jakie się pojawiały w pierwszych czasach. Być może dla osób, które otarły się o teologię nie jest to nic nowego, ale dla mnie były to bardzo ciekawe i cenne informacje, choć nie były tak łatwo przyswajalne.

Jeżeli chodzi o minusy, to trochę momentami drażnił mnie styl pisania autora. W kilku miejscach odniosłam wrażenie, że pewne rzeczy są dla ojca Jacka na tyle oczywiste, że nie uważał za stosowne ich wyjaśnić, rozwinąć - gdy tym czasem dla mnie wcale oczywiste nie były. Poza tym na niektóre pytania moim zdaniem nie udzielił w końcu konkretnej, jasnej odpowiedzi tylko jakby lawirował pomiędzy różnymi aspektami. Być może jest to kwestia wiedzy teologicznej autora, która jest jednocześnie jego mocną stroną, ale czasem powoduje niezrozumienie sposobu myślenia "przeciętnego" czytelnika.

Niemniej jednak - mimo tych niedociągnięć - polecam "Tajemnice Biblii" każdemu, kto ma jakieś wątpliwości czy problemy ze zrozumieniem Pisma Świętego, chce dowiedzieć się więcej na jego temat, pogłębić wiedzę.

Metryczka:

"Tajemnice Biblii"
Jacek Salij OP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz