niedziela, 29 lipca 2012

Szkice z życia. Antologia opowiadań

Jakiś czas temu z dwóch blogów, które regularnie czytam dowiedziałam się o projekcie Bloggerzy Książki Piszą. Efektem projektu było stworzenie przez grupę autorów blogów książki zawierającej opowiadania autorstwa każdego z nich. I tak powstały "Szkice z życia", wydane w formie e-booka przez wydawnictwo RW2010. Więcej o tej akcji można dowiedzieć się na stronie http://blogerzy-ksiazki-pisza.blogspot.com.
Ponieważ lubię styl pisania autorek obserwowanych przeze mnie blogów, więc głównie ze względu na nie skusiłam się na tą książkę. Tym bardziej, że można było ją pobrać w formacie na mój czytnik e-booków.


Opowiadania tworzące antologię są przeróżne, zarówno jeżeli chodzi o tematykę, formę czy punkt widzenia (narratora), ale wszystkie łączy motyw codziennych lub niecodziennych wydarzeń z życia. Miłość, zdrada, śmierć, rodzinne kłopoty, ale także wielkie tajemnice rządowe oraz fantastyczne, ponadludzkie moce.

wtorek, 5 czerwca 2012

Tajemnice Biblii

W jakiś czas po zapisaniu się do klubu Libenter postanowiłam sięgnąć po jakąś książkę z sekcji "Religijne". Po przejrzeniu opisów na stronie, wybór padł na "Tajemnice Biblii". Jest to książka autorstwa ojca Jacka Salija, dominikanina i teologa, który jest od wielu lat związany z miesięcznikiem "W Drodze" i na jego łamach odpowiada na pytania zadawane listownie przez czytelników. "Tajemnice Biblii" są zbiorem takich pytań i odpowiedzi dominikanina - pytań, które są ze sobą związane biblijną tematyką.

środa, 11 stycznia 2012

Jak budować więzi w rodzinie?


"Jak budować więzi w rodzinie" to kolejna, nowa książka Jacka Pulikowskiego, poświęcona tematyce małżeństwa i rodziny. Na wstępie można przeczytać, że powstała ona po rekolekcjach dla małżeństw, które pan Jacek przeprowadził dwa lata temu.Książka zawiera przemyślenia i refleksje na różne tematy wiążące się małżeństwem i rodziną. Tematy są zróżnicowane i różnie zostały potraktowane - niektóre są bardzo ogólnie (i krótko) opisane, inne bardziej szczegółowo i konkretnie.

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Krokodyl dla ukochanej


Wypakowując książki z pudła przy przeprowadzce znalazłam kilka, które postanowiłam ponownie przejrzeć. Jedną z nich był właśnie "Krokodyl dla ukochanej" Jacka Pulikowskiego. Jest to swego rodzaju poradnik skierowany do kobiet - głównie młodych, wchodzących w poważne związki - na temat tego, w jaki sposób mogą wspierać rozwój swoich mężczyzn, aby ci stali się lepsi, bardziej dojrzali i odpowiedzialni - po prostu bardziej męscy.

Na wstępie autor wyjaśnia dlaczego zdecydował się poruszyć ten temat i skierować go właśnie do kobiet. Uważa on, że kobiety mają dużą moc oddziaływania na mężczyzn i że właściwie wykorzystany kobiecy wpływ może być bardzo pomocny w rozwoju każdego mężczyzny, a szczególnie męża i ojca. Wyraźnie zaznacza, że każdy jest przede wszystkim odpowiedzialny sam za siebie i swój rozwój i nie chodzi mu o to, aby spychać winę za niedociągnięcia męskiej części populacji na kobiety. Ale zauważa, że kobiety potrafią wpłynąć na mężczyzn - nie tylko na swoich mężów, ale także na synów, wychowanków, kolegów w pracy itp. - i potrafią popchnąć ich ku lepszemu. Mogą stać się bodźcem do przemian i wzrostu. Bo dla kobiety mężczyzna wiele potrafi zrobić, potrafi się zmobilizować - nawet zdobyć przysłowiowego krokodyla.
W dalszej części książki pan Pulikowski formułuje dwanaście postulatów do kobiet. W tych dwunastu punktach wylicza, w jaki sposób konkretnie kobiety mogą pomóc mężczyznom. A potem po kolei rozwija i omawia każdy z postulatów w osobnych rozdziałach, podając historie i anegdoty obrazujące omawiany problem i przykłady konkretnych działań.